Harcovská přehrada, Liberec

Přehrada Harcov, někdy také zvaná Liberecká přehrada, dostala název podle přilehlé liberecké čtvrti Starý Harcov, má 18 ha a nachází se na Harcovském potoce. Postavena byla z důvodu ochrany před povodněmi a jako zásobárna vody pro průmyslové potřeby. Dnes ale slouží k rekreačním účelům. Kromě restaurace a sprch zde naleznete hřiště pro plážový volejbal.


Přehrada Mšeno, Jablonec nad Nisou

Nádrž Mšeno nebo také Jablonecká přehrada leží nedaleko centra města Jablonec nad Nisou a patří mezi největší městské nádrže ve střední Evropě a je největší přehradou Lužické Nisy. Pochází z roku 1908 a její rozloha je 42 ha. Využít zde můžete v létě travnatých a písčitých pláží, volejbalového hřiště, půjčit si loďku nebo se potápět a v zimě si zabruslit.


Přehrada Souš, Desná

Vodní nádrž Souš byla vystavena k ochraně před povodněmi, v šedesátých letech byla využívána k rekreačním účelům, ale od r. 1974 slouží především jako zásobárna pitné vody pro Jablonec a Tanvald, pro energetické využití a rybí hospodářství (v kyselém prostředí nádrže se velmi daří třeba sivenu americkému). Kolem přehrady vede silnice přes Smědavu do Hejnic, která je sjízdná pouze od května do října (v zimě uzavřena).


Vodní nádrž Josefův Důl

 Josefodolská přehrada o rozloze 138 ha leží na řece Kamenici ve stejnojmenné obci Josefův Důl a je zásobárnou pitné vody pro Jablonec, Liberec a Českolipsko. Voda proudí štolou do úpravny vody v Bedřichově. Josefův Důl největší přehradou Jizerských hor a zárověň nejmladší na tanvaldsku (pochází z r. 1982). Dvě sypané hráze zadržují 23 mil.m3 vody.


Přehrada Černá Nisa, Bedřichov

Vodní nádrž Bedřichov, nebo také Bedřichovská přehrada, či přehrada Černá Nisa leží na řece Černá Nisa nedaleko Bedřichova. Se svými 775 m n.m. je nejvýše položenou nádrží v Jizerských horách. Má rozlohu 42 ha. Vznikla r. 1905. Slouží k ochraně před povodněmi, rybaření a koupání (je zde i nudistická pláž), běžkaření a také je odtud odváděna voda do tří elektráren. Černá Nisa je velmi vyhledávaným turistickým cílem.


Pramen Nisy, Nová Ves nad Nisou

 Pramen Nisy (Neisborn) leží v Nové Vsi nad Nisou a kromě toho, že je oblíbeným turistickým cílem, roku 1997 se stal výchozím bodem mezinárodní cyklotrasy Odra- Nisa, která je 591m dlouhá a vede k Baltskému moři. Po Novoveském hřebenu můžete dojít k rozhledně Nisanka.


Vesecký rybník, Liberec

 Vesecký rybník zvaný také Teich leží v liberecké čtvrti Vesec a je velmi příjemným místem ke koupání a rekreaci. Najdete zde i nudistickou pláž.


Blatný rybník

Blatný rybník leží na Blatném potoce nedaleko Nové louky. Vybudován byl r. 1780 pro potřeby panské pily, která zde fungovala až do r. 1920.  


Vodopády Velkého Štolpichu, Ferdinandov

Divoký potok stéká skalnatým údolím, které je porostlé původním bukovým a jehličnatým lesem. Najdeme zde unikátní květenu a živočichy. Zároveň narazíme na pozůstatky těžby rudy, která se zde těžila v 15. století.

 
Vodopády na říčce Černá Desná

Pod přehradou Souš, nedaleko obce Desná, je na říčce Černá Desná řada vodopádů. Řeka zde vytváří kaskády a několikametrové vodopády.

Je zde i několik Čertových hrnců, které voda vytvořila v kamenech. V roce 2000 zde byla zpřístupněna naučná stezka nazvaná Vodopády Černé Desné. Po červené značce lze odtud vystoupat až k přehradě Souš.


Vodopády na Jedlové, Josefův Důl

Vodopády na Jedlové najdete v horském bavlanitém korytu na naučné stezce Jedlový důl. Říčka Jedlová zde tvoří kaskády a až 12 m vysoké vodopády.